Anna Piwko: Nawiązując do ostatnich informacji o przygotowaniu aplikacji bankowo-księgowej mTAX, na początek chciałbym pogratulować Waszemu zespołowi udanego wdrożenia. Cieszymy się z nowego sukcesu Edge One Solutions – tego, że udało się stworzyć coś innowacyjnego w sektorze tak niełatwym jak sektor bankowy. Zanim porozmawiamy o innowacjach, powiedz proszę, skąd pomysł na mTAX?

Mariusz Łobejko: Bankowość jest obszarem z ogromnym potencjałem, w którym jest jeszcze wiele do zrobienia. Rozpoczął się czas, w którym banki dostrzegają potrzebę i poszukują możliwości zarabiania nie tylko na samym fakcie bycia bankiem. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno PSD2 (Payment Services Directive 2) skłoniło banki do szukania dodatkowych obszarów na biznes i poszukiwaniu start-upów, które robią coś pod FinTech. Z drugiej strony banki są świadome tego, że już niedługo „bankować” będzie można bez banku, a przecież nikt nie chce się pozbywać swoich klientów.

AP: Czy to oznacza, że banki z tradycyjnych będą stawały się wielkimi agregatorami usług?

MŁ: Wszystko na to wskazuje. Ten proces już następuje. Coraz częściej zdarza się bowiem, że banki nie sprzedają już tylko kredytów czy zakupów ratalnych, ale również prąd, gaz i usługi księgowe. Mają platformy aukcyjne, sprzedają oprogramowania, bilety i kto wie, co jeszcze… To wszystko już się dzieje.

AP: Czyli chcesz mi powiedzieć, że niedługo może być tak, że usługi bankowe w takiej formie dotkną każdego Kowalskiego?

MŁ: Banki muszą iść w tym kierunku. PSD2 powoduje, że nie będąc bankiem będę mógł serwować usługi zarządzania pieniędzmi a banki mojego klienta będą musiały udostępnić mi te dane. To duże zagrożenie dla banków, stąd muszą się zmieniać i robić wszystko, żeby ich marki nie zniknęły z rynku, schowane za portfelami finansowymi.

AP: Czy to jest kierunek?

MŁ: W żadnym wypadku nie warto dzisiaj tworzyć kolejnego portfela elektronicznego. Nawet jeśli uda się komuś stworzyć bardzo fajny i innowacyjny wallet to i tak nie odniesie on sukcesu na miarę PayPal’a. Tylko duzi gracze tacy jak Apple czy Google mają odpowiednio dużą siłę przebicia. Jest wielu producentów takich portfeli, ale prawdę mówiąc nie słyszałem o unicornie, którego wszyscy używają, czego nie można powiedzieć o wallecie Apple’a.

AP: Co w takim razie, jeśli nie wallety?

MŁ: Zauważyliśmy, że jest wiele obszarów, które wymagają zagospodarowania i postanowiliśmy odpowiedzieć na te potrzeby, szczególnie jeśli chodzi o usługi, które można dołożyć do bankowości. Tak powstał mTAX – zintegrowany system łączący Bank, Klienta i Biuro rachunkowe.

AP: Opowiedz proszę trochę więcej na temat mTAXa.

MŁ: To innowacyjna aplikacja przygotowana na Android ‘a i iOS ‘a umożliwiająca sprawną i szybką komunikację pomiędzy bankiem, biurem rachunkowym i klientem. Z perspektywy klienta czynności takie jak fakturowanie, obliczanie kosztów, rozliczenia podatkowe czy płacenie faktur nigdy nie było tak proste i odbywa się bezpośrednio z telefonu komórkowego. To duże uproszczenie funkcjonowania zarówno dla klienta jak i dla biura księgowego, dla którego dodatkowo wprowadzenie aplikacji mTAX nie wymaga zmian w obecnych systemach rachunkowości/ księgowości. Jej wdrożenie nie generuje więc żadnych dodatkowych kosztów dla żadnej ze stron. Główne korzyści dla klientów to nie tylko gwarancja wsparcia 24/7 „on – call” lecz także łatwość i intuicyjność obsługi, stały dostęp do kosztów, przychodów czy podatków a także możliwość dołączania dokumentów z poziomu aplikacji lub strony www. Aplikacja umożliwia też generowanie raportów o sytuacji finansowej firmy oraz za pomocą powiadomień push przypomina o nadchodzących płatnościach, ułatwiając transfery bankowe oraz informuje o nowych regulacjach prawnych.

AP: Porozmawiajmy bardziej szczegółowo na temat integracji między tymi trzema podmiotami?

MŁ: Dla pełniejszego zobrazowania integracji i prostoty, o której mówię, podam przykłady. Każdy przedsiębiorca wie, szczególnie ten z kategorii średnich i małych przedsiębiorstw (SME), dla których mTAX został stworzony, jak wiele dokumentów musi być dostarczonych do biura księgowego każdego miesiąca. Postawiliśmy na maksymalne uproszczenie tych działań i u nas wygląda to tak, że robisz zdjęcie dokumentu, załączasz i wysyłasz je z poziomu aplikacji, a ta przetwarza je i sprawa załatwiona, bez konieczności wizyty w biurze. Z kolei, gdy potrzebujesz wystawienia faktur sprzedażowych, wybierasz produkt, wpisujesz ilość i kontrahenta a wszystko dzieje się samo – pdf przychodzi „push’em” po wygenerowaniu w kilka sekund.
Kolejny temat to CRM. Każdy przedsiębiorca ma pewną liczbę klientów, wobec których wykonuje jakieś działania. Pomyśleliśmy, dlaczego nie miałby tego robić w aplikacji bankowej? I dlatego oprócz dostępu do standardowych funkcji CRM klient będzie mógł sprawdzić np. liczbę faktur oraz kontrolować status płatności lub zlecać ich wykonanie. Poprzez CRM po pierwsze przywiązujemy klienta do banku, a po drugie bank może pokazać przedsiębiorcy, jak powinien postępować wg obowiązujących w branży standardów. Korzyści czerpie również bank, chociażby poprzez możliwość weryfikacji kredytowej klienta, na podstawie której może określać możliwości, warunki i najlepszy czas na udzielenie kredytu.

AP: Dlaczego mTAX został wdrożony na Ukrainie?

MŁ: Odpowiedź jest prosta. Kiedy zdecydowaliśmy się wejść w ten perspektywiczny dla bankowości temat, okazało się, że w owym czasie najlepszym rynkiem do rozpoczęcia tego typu działalności jest rynek ukraiński. Skoncentrowaliśmy się na Ukrainie, bo to ogromny obszar do tworzenia FinTech. Trzy lata temu działało tam ok 200 banków. Sytuacja zmieniła się i dziś na Ukrainie działa ich kilkadziesiąt. Poza jednym Privat Bankiem nikt nie inwestował w tamtejszą bankowość od lat. Ukraina dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie również gospodarka ukraińska rozwija się prężnie, spoglądając w kierunku zachodnim i czerpiąc z rynku europejskiego wiele inspiracji i rozwiązań. Konkurencja jest słabo rozwinięta więc pole do popisu jest naprawdę ogromne. Jeśli dodamy do tego duży wzrost zakładanych działalności gospodarczych i możliwości bycia na ryczałcie takich ludzi jak np. dobrze zarabiający programiści, to widać (płacący podatek na poziomie 8%), że to właśnie tam jest ogromny potencjał rozwiązań FinTech.

AP: I co dalej z mTAXem?

MŁ: Zgłaszają się do nas banki, które chcą wdrożyć naszą aplikację księgową w innych krajach. Nie zwalniamy więc tępa, jeśli chodzi o FinTech i mamy pomysły na kolejne aplikacje.

AP: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w tworzeniu kolejnych aplikacji FinTech’owych.

MŁ: Dziękuję.