Na początku czerwca tego roku zdobyłem tytuł certyfikowanego programisty Xamarin. Egzamin i droga, jaką przebyłem, żeby osiągnąć w/w dyplom, były dla mnie zarówno wielkim wyzwaniem jak i wielką przygodą. Mówiąc o drodze, mam na myśli m.in. przygotowanie, czyli zaliczenie zestawu lekcji w ramach obowiązkowej subskrypcji Xamarin University. Dziś wiem, że kluczem do mojego sukcesu były systematyczność i jasno wyznaczony cel. Nie było lekko, jednak…

Ale zacznijmy od początku, czyli od pytania, po co właściwie się certyfikować?

SPRAWDZENIE SIĘ

Certyfikacja to poważne wyzwanie a jej osiągnięcie, czyli zdanie egzaminu, to duża dawka pewności siebie. Tak naprawdę już niewiele rzeczy jest w stanie nas zaskoczyć. Nasza wiedza i doświadczenie zostały potwierdzone i od momentu uzyskania dyplomu jesteśmy prawdziwymi ekspertami Xamarin.

UGRUNTOWANIE WIEDZY

Codzienne kodowanie w danej technologii pozwala nabyć praktyczną wiedzę na dany temat. Prawdą jest, że praktyka czyni mistrza, jednak nie można zapominać o wiedzy teoretycznej, która jest niezbędna do lepszego zrozumienia tematu.
Skupiając się na tym, co w praktyce, w danym momencie jest nam potrzebne, często pomijamy niektóre aspekty. Przygotowanie do egzaminu to konieczność zaliczenia szeregu obowiązkowych tematów i szansa na odkrycie nieznanych nam dotąd zagadnień. To nie tylko możliwość usystematyzowania posiadanej wiedzy, ale także zdobycia nowych umiejętności. Warto poszerzać horyzonty, bo nowa wiedza wcześniej czy później przyda się w projektach, nad którymi obecnie pracujemy lub nad którymi będziemy pracować w przyszłości.

POTWIERDZENIE KOMPETENCJI

Możemy posiadać ogromną wiedzę na dany temat, ale skąd inni mogą wiedzieć, że jesteśmy naprawdę dobrzy w tym, co robimy? Jeśli nie prowadzimy bloga/GitHuba, gdzie prezentujemy nasze umiejętności, to za każdym razem będziemy musieli opowiadać o naszym doświadczeniu, żeby zyskać zaufanie. Zdobycie certyfikatu to potwierdzenie naszych kompetencji i wiedzy przez niezależne źródło.

OPINIA EKSPERTA

Zdobycie certyfikatu to dowód na to, że traktujemy poważnie tematykę, którą się zajmujemy. Poszerzanie kwalifikacji zawodowych sprawia, że rośniemy w oczach innych. To opinia o nas jako ekspertów u pracodawcy, klientów i wśród innych specjalistów.

NOWE MOŻLIWOŚCI

Certyfikacja sprawia, że otwierają się przed nami drzwi, które wcześniej były zamknięte. Mowa o nie tylko o nowych projektach dla klientów, w których wykorzystamy naszą wiedzę, ale także o możliwościach, jakie niesie ze sobą dzielenie się wiedzą. W moim przypadku są to cykliczne warsztaty Xamarin’owe, które prowadzę z ramienia Edge One Solutions, mojego pracodawcy. Miałem również okazję wystąpić jako prelegent na konferencji Xamarin Dev Days w warszawskiej siedzibie Microsoftu.

Zdobycie certyfikatu to powód do dumy i olbrzymia dawka energii, dająca moc do dalszego działania. Zachęcam wszystkich do jego zrobienia, bo jest to doskonały sposób na zdobycie nowej i ugruntowanie już posiadanej wiedzy. Otrzymanymi od Xamarin odznaką i certyfikatem możemy chwalić się przed całym światem, zdobywając nie tylko gratulacje i słowa uznania, ale również nowe kontrakty. Życzę wszystkim powodzenia i mocno trzymam kciuki za przyszłych certyfikowanych programistów Xamarin.

Damian Antonowicz, Certyfikowany Xamarin Developer